5 rozwojowych książek, które inspirują, przywracają wiarę i nadzieję

  • „Twoje drugie życie zaczyna się, kiedy zrozumiesz, że życie jest tylko jedno” Raphaelle Giordano

Wydaje się, że Camille ma wszystko, czego potrzeba do szczęścia: męża, dziecko, dobrą pracę. Dlaczego więc ciągle ma wrażenie, że szczęście wymyka jej się z rąk? Pragnie tylko jednego: odnaleźć tę właściwą drogę i cieszyć się życiem. Kiedy poznany przypadkowo rutynolog Claude proponuje jej nietypową pomoc w osiągnięciu tego celu, przyjmuje ją bez wahania. Krok po kroku odmienia swoje życie, staje się kreatywna, zrywa z nużącą rutyną i rusza na podbój świata, by spełnić swe marzenia…

Autorka pokazuje, jak przez rutynę i przewidywalność traci się sens istnienia, i jak temu zapobiec. Udowadnia, że zdolność cieszenia się życiem daje się rozwijać i ćwiczyć…

  • „Opcja B” Sheryl Sandberg & Adam Grant

Po nagłej śmierci męża Sheryl Sandberg była pewna, że ani ona, ani jej dzieci już nigdy nie doświadczą czystej radości. Wtedy usłyszała od przyjaciela psychologa – Adama Granta o krokach, które można podjąć, aby odzyskać równowagę i podnieść się po tragicznym zdarzeniu. 

Książka wyjaśnia jak pomagać, tym którzy przeżywają kryzys, jak okazywać współczucie samemu sobie, wychowywać odporne psychicznie dzieci oraz budować silne rodziny, społeczności i firmy. 

Jak stawić czoła trudnościom i odzyskać radość życia.

Nie rodzimy się ze stałą, daną raz na zawsze odpornością psychiczną. Przypomina ona raczej mięsień, który można ćwiczyć…

  • „Milion cudownych listów” Jodi Ann Bickley

Latem 2011 roku Jodi wiodła szczęśliwe życie. Udało jej się przezwyciężyć różne trudności, angażowała się w działalność artystyczną i z nadzieją patrzyła w przyszłość. To właśnie wtedy zachorowała na zapalenie mózgu i na długie tygodnie trafiła do szpitala.

Przykuta do łóżka i załamana, Jodi doszła do wniosku, że albo się podda, albo wykorzysta ten czas, by zdziałać coś dobrego. Założyła stronę internetową, zachęcając tych, którym mniej lub bardziej nie układa się w życiu, by skontaktowali się z nią, a ona napisze do nich pokrzepiające listy.

Odzew był nieprawdopodobny…

Podnosząca na duchu historia dziewczyny, która myślała, że wszystko straciła…

  • „Rosnąc w siłę” Brene Brown

Autorka przeprowadziła wywiady z wieloma osobami – od dyrektorów firm, przez wojskowych, artystów, pary małżeńskie z długim stażem po nauczycieli i rodziców – i wysłuchała ich opowieści o odwadze, upadkach i podnoszeniu się z kolan. Następnie zadała sobie pytanie: Co wspólnego mają ze sobą osoby żyjące w trwałych związkach, pełnych miłości, liderzy wspierający kreatywność podwładnych, artyści dbający o innowacyjność i duchowni prowadzący ludzi przez wiarę i tajemnicę?

Odpowiedź była jednoznaczna: Wszyscy oni doceniają siłę emocji i nie boją się dyskomfortu. 

Kiedy próbujemy zaprzeczać własnym historiom, one nas definiują. Gdy bierzemy za nie odpowiedzialność, możemy pisać własne zakończenia…

  • „Kochaj” Regina Brett

Autorka przeżyła wiele trudnych chwil. Dziś potrafi spojrzeć wstecz i dostrzec dar w każdym ze swoich doświadczeń. Gdyby mogła wybierać z menu życia, nigdy nie zdecydowałaby się na większość sytuacji, które jej się przytrafiły – a mimo to żadnej nie żałuje. Każde doznanie i każdy związek uczyniły ją tą osobą, którą jest. Dziś wreszcie może powiedzieć, że kocha ją całym sercem.

50 lekcji jak pokochać siebie, swoje życie i ludzi wokół…

Marta Osuch psycholog
Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram