Bądź swoją Przyjaciółką

Z badań Światowej Organizacji Zdrowia WHO wynika, że Polki mają najniższą samoocenę w Europie. 61% polskich nastolatek uważa, że ma nadwagę, podczas gdy nadwaga dotyczy tylko 6% dziewcząt w wieku 11-15 lat (dane z Instytutu Matki i Dziecka). Zaledwie 4 na 100 kobiet w Polsce podoba się samym sobie, 84% poddałoby się operacji plastycznej, gdyby miały na to fundusze. Wyniki badań biją na alarm – obudźmy się, zacznijmy świadomie budować zdrową relację z samą sobą w oparciu o szacunek, zaufanie i pełną akceptację!

            Wiesz, że SAMOOCENA odgrywa bardzo ważną rolę w Twoim życiu? To, jak o sobie myślisz ma w dużej mierze wpływ na Twoje wybory, zachowania, podjęte (lub nie) decyzje… Jest również fundamentem do budowania asertywnej komunikacji i zdrowych relacji z innymi.

Prawidłowa i stabilna samoocena świadczy o tym, że jesteśmy świadome swoich mocnych stron, talentów, obszarów do rozwoju, wad i zalet. Potrafimy spojrzeć na siebie z różnych perspektyw, ale ostatecznie to my same wiemy jakie jesteśmy. Wiemy w czym jesteśmy świetne, w czym dobre, co ogarniamy, jednocześnie wiedząc co odpuszczamy świadomie i bez poczucia winy.

            Dbajmy o to, aby nasza samoocena nie była ani zaniżona ani zawyżona. Niska samoocena sprawi, że każda szansa będzie rozpatrywana w kategoriach powyżej naszych możliwości, czyli towarzyszyć nam będzie myśl: „nie dam rady”, „wolę nie próbować, bo i tak się nie uda”. Zawyżona samoocena zaś sprawi, że będziemy przeceniały swoje możliwości, a za każde niepowodzenie obwiniały innych.

            Co zatem sprawia, że z taką łatwością zaniżamy samoocenę? Zarówno z własnego doświadczenia  pracy z kobietami jak i badań wiem, że wynika to z uwarunkowań społecznych i kulturowych. My kobiety 30+ wychowywane byłyśmy na grzeczne dziewczynki, miłe i uczynne, odzywające się kiedy ktoś zapyta, a nie kiedy miałyśmy na to ochotę. Nie uczono nas stawiania granic, asertywności, która nie tylko polega na umiejętności mówienia „nie”, ale także na wyrażaniu własnego zdania, licząc się z tym, że inni mogą uważać inaczej. Zamiast wzmacniać nas pozytywnie i zachęcać do mówienia o swoich talentach i mocnych stronach zarówno w szkole jak i w domu przywoływano wiersz Jana Brzechwy „Samochwała”. Więc dorastałyśmy w poczuciu, że nie wypada mowić o sobie dobrze. Drugim wyzwaniem współczesnego świata są media społecznościowe, które za pośrednictwem obrazków i zdjęć kreują wizerunek „idealnego życia, ciała”, „idealnej kobiety, matki czy businesswoman” wywołując w nas presję i frustrację wynikającą z tego, że ideał jest praktycznie nieosiągalny. To moment żeby zadać sobie kilka pytań: Czy to, co kreują media społecznościowe mieści się w Twoim systemie wartości? Czy chcę ulegać tej presji? Czy może to ja sama decyduję jaką kobietą, matką, businesswoman chcę być? Jak chcę wyglądać i jakie role w życiu chcę pełnić?

            Projekt Projektantki Sukcesu i akcja społeczna „Sama definiuję swój Sukces” wychodzi naprzeciw wyzwaniom jakie stoją przed kobietami. Wspólnie z Ambasadorkami chcemy zachęcić Cię do refleksji: Co w życiu jest dla Ciebie ważne? (odpowiadając nie zapominaj o sobie samej). Czym dla Ciebie jest sukces, spełnienie, szczęście? Odłóż na bok oczekiwania innych – niespełnione wyobrażenie rodziców, ich marzenia. Pomyśl o sobie, zauważ siebie i usłysz.

Marta Osuchpsycholog ze specjalnością psychologia zmiany i kryzysu, interwent kryzysowy (w trakcie certyfikacji), trenerka rozwoju osobistego i zawodowego, prelegentka TEDx SGH 2019, ekspertka w audycjach radiowych i programach telewizyjnych, autorka artykułów na temat roli psychologii w biznesie, organizatorka akcji społecznej „Sama definiuję swój Sukces” i projektu Projektantki Sukcesu, założycielka firmy Psychology & Business.

Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram