Dlaczego warto mieć dobre samopoczucie?

Zanim przedstawię swój punkt widzenia – definicja:

Samopoczucie (wg sjp) to stan psychiczny i fizyczny odczuwany bezpośrednio przez daną osobę. A zatem dobre samopoczucie to dobry stan psychiczny i dobry stan fizyczny, odczuwany bezpośrednio przez daną osobę. Zasadniczo moglibyśmy na tym etapie zakończyć temat, bo przecież wiadomo, że lepiej mieć dobrą kondycję psychofizyczną niż złą, ale skupmy się na dodatkowych benefitach psychofizycznego dobrostanu. Pod lupę weźmy tylko (i aż) zwykłą codzienność od momentu pobudki. To dobry moment (o ile nie najlepszy), by ocenić swoje samopoczucie. Czy czujemy się wyspani, wypoczęci, czy chce nam się powitać dzień czy wolimy pozostać w objęciach Morfeusza. Później warto zastanowić się nad aktywnością – fizyczną i ogólnie, życiową. Czy mamy energię i chęć do podjęcia ćwiczeń fizycznych. Czy chce nam się pracować. Czy chce nam się rozmawiać z ludźmi. Czy mamy siłę i chęć, by zapytać o samopoczucie a potem wysłuchać tego, co rozmówca ma nam do powiedzenia. Uważnie i z zaangażowaniem. Niezbędnym aspektem w naszym życiu jest dieta. Warto więc bacznie się jej przyglądać. Czy jest pełnowartościowa i dodaje nam mocy czy ją odejmuje i pozostawia po sobie ociężałość – fizyczną i intelektualną. Taka krótka analiza podstawowych codziennych czynności pozwala ocenić jakość naszego samopoczucia. Weryfikacja przestrzeni życiowych zwiększa jej dokładność.

Po co nam taka analiza samopoczucia?

Pozwala ocenić nastrój. Rozwija samoświadomość. Stanowi profilaktykę zdrowia psychofizycznego. Pozwala zwiększyć wydajność energetyczną organizmu. Dobry nastrój jest głównym zapalnikiem w rozwoju osobistym. Siłą napędową wewnętrznej mocy do działania. Warto więc o niego dbać i pielęgnować. Dużo łatwiej w natłoku codziennych obowiązków podążać według drogowskazu. Takim ustrukturyzowanym logicznie schematem promującym styl życia, zapewniający dobre samopoczucie jest Piramida Higieny Ciała według Pebelle.

Paulina Barczak

Paulina Barczak – kreatorka marki Pebelle, świadczącej usługi z zakresu psychokosmetologii. Licencjonowany kosmetolog. Magister psychologii. Psychokosmetolog. Autorka Piramidy Higieny Ciała – znaku towarowego marki Pebelle, promującego styl życia wspierający zdrowie psychofizyczne. Fanka psychologii pozytywnej. Koordynator autorskiego projektu rozwojowego #100dnizpebelle.  Autorka cyklu artykułów poświęconych zdrowiu mentalnemu i fizycznemu dla Business Journal.Felietonistka w Anywhere.pl – Platforma Medialna.

Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram