JAK ZROBIĆ KARIERĘ W DOLINIE KRZEMOWEJ?

Doliny Krzemowej chyba nie trzeba nikomu przestawiać. Znajdują się tu największe giganty technologiczne takie jak: Apple, Cisco, Google, HP, Intel, Oracle itp., ale również tysiące małych startupów.  

Kiedy mieszkałam w Polsce zawsze zastanawiałam się, jak to jest mieszkać i pracować w Kalifornii. Dziś już wiem, że nie jest to trudne, aczkolwiek wymaga czasu, poświęcenia, motywacji i energii. 

Jak można dostać tu pracę? Giganty technologiczne, a także startupy bardzo cenią ludzi z wyższym wykształceniem, w szczególności studentów studiów doktoranckich (PhD). 50% zatrudnionych osób w Dolinie Krzemowej posiada magistra, a ponad 20% doktorat. Google jest czołową firmą, gdzie co trzeci pracownik ma PhD. Dodatkowo, wiele firm chętnie zatrudnia pracowników z ukończonymi kursami czy certyfikatami w danej tematyce. Można je zdobyć na prestiżowych uczelniach takich jak: Harvard, Cambrige, Cornell, Stanford czy MIT lub teraz bardzo popularnych programach online jak Khan Academy, Udemy czy Coursera.

Poza wykształceniem, kolejnym wymogiem do zdobycia pracy w Dolnie Krzemowej jest posiadanie dobrego doświadczenia zawodowego i specjalizacji w danej tematyce. Wiele firm poszukuje do pracy ludzi, którzy są ekspertami w konkretnej dziedzinie lub pracują w niszowej branży. Jeżeli przerastasz innych wiedzą, masz ciekawe doświadczenia i jesteś pasjonatem konkretnego tematu, na pewno da Ci to większe szanse na zdobycie pracy.

Kolejną aktywnością, która może pomóc w zdobyciu pracy w Dolinie jest korzystanie z networkingu, należenie do różnych grup, społeczności, uczęszczanie na rozwojowe spotkania tematyczne, konferencje. Dużym wyzwaniem w zatrudnianiu jest brak zaufania. Na koniec dnia, każdy kto zatrudnia jest tylko człowiekiem. Większość ludzi woli pracować z tymi, których zna, którzy zostali poleceni do współpracy. Bardzo często zdarza się, że manager zatrudnia kogoś komu ufa, zna jakość jego pracy, odpowiada mu jego styl komunikacji, charakter oraz umiejętność pracy z grupą.

Ostatnią i chyba najbardziej popularną metodą zrobienia kariery jest założenie własnej firmy czyli startupu. Wydawać się to może na ten moment najmniej realne, ale jest najbardziej prawdopodobne. W Dolinie jest ponad 5 tysięcy startupów. Jest tu wiele inkubatorów, wielu inwestorów i innych placówek, które pomagają rozwijać pomysły, pozyskiwać fundusze na rozpoczęcie i rozkręcenie biznesu. Najważniejsze jest to, żeby mieć dobrze przemyślany pomysł, który rozwiązuje konkretny problem, jest odpowiedzią na potrzeby ludzkości i skupia się na specyficznej publiczności. 

Podsumowując, jeśli planujesz pracę w Dolinie Krzemowej zadbaj o swoje wykształcenie i certyfikaty, znalezienie niszy zawodowej. Poświęć czas na networking i nawiązywanie nowych znajomości. Nowatorskie, twórcze myślenie i nastawienie na rozwiązywanie wyzwań, które mogą się pojawić, będzie wielkim plusem. Jeżeli marzysz o pracy w Kalifornii to nie poddawaj się po jednym czy drugim niepowodzeniu. Bądź wytrwała. Znalezienie pracy nie zawsze jest łatwe, bądź konsekwentna, daj sobie czas, a na pewno szczęście się do Ciebie uśmiechnie!

Katarzyna Sitkiewicz

Od 12 lat mieszka w Dolinie Krzemowej. Obecnie pracuje jako Product Manager w GitHub. Była lekkoatletka. Jej pasją są podróże, sport, gotowanie oraz rozwój osobisty i zawodowy.

Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram