Wywiad z Ambasadorką nowej 5. edycji akcji społecznej “Sama definiuję swój Sukces” – Karoliną Demiańczuk

1. Czym dla Ciebie jest sukces? /Jaka jest Twoja definicja tego słowa?

Sukces to dla mnie poczucie szczęścia i harmonii na danym etapie życia, ale też ciągłe rozwijanie się i stawianie sobie nowych celów. Sukces ma wiele wymiarów – nie jest to jedynie powodzenie w życiu zawodowym i spełnianie marzeń, ale też udane relacje i szczęście w życiu prywatnym oraz z samym sobą.

2. Co sprawiło, że zdecydowałaś się wziąć udział w akcji społecznej “Sama definiuję swój Sukces”?

Uwielbiam inspirujące projekty, gdzie możemy uczyć się wzajemnie od siebie, poznać wspaniałe osoby, i pomóc innym jak tylko możemy. Otaczanie się i uczenie się od odpowiednich bardziej doświadczonych osób, a także osób z innymi doświadczeniami i poglądami, oraz dzielenie się wiedzą, jest ogromnie ważne przy każdym biznesie czy projekcie. Ja zawsze uważałam, że nauka poprzez relacje i praktykę jest dużo bardziej efektywna niż poprzez jakiekolwiek książki czy lekcje w szkole. Razem zawsze możemy osiągnąć i zdziałać więcej, niż w pojedynkę. Akcja “Sama definiuję swój Sukces” działa dokładnie w ten sposób. Sama też chciałam podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniami z prowadzenia startupu w USA, gdyż myślę, że niewiele Polek miało okazję poznać realia świata biznesu USA, co mnie osobiście nauczyło więcej niż wszystkie poprzednie lata nauki czy pracy w korporacji. Pomyślałam, że jeśli poprzez udział w projekcie pomogę choć kilku osobom, wtedy będę ogromnie szczęśliwa biorąc w nim udział. Pomijając inne aspekty projektu, takie jak wzajemna nauka, i poznawanie wspaniałych kobiet 🙂

3. Jaka była/jest Twoja droga do sukcesu?

Już jako mała dziewczynka miałam dwa marzenia, które wiedziałam, że chcę spełnić w swoim życiu – chciałam założyć własną firmę oraz mieszkać w USA. Nie wiedziałam jak do tego dojdę, a ludzie często brali mnie za osobę, która chodzi z ‘głową w chmurach’. Zawsze przykładałam dużą wagę do nauki – wiedziałam, że pomoże mi kiedyś otworzyć wiele nowych furtek i możliwości. I tak się stało. Jako 16 latka zostałam zakwalifikowana na wymianę do Stanów Zjednoczonych, gdzie spędziłam rok, ucząc się w szkole w Bostonie. Udało mi się zdać tam maturę, jednak nie sam fakt ukończenia tamtejszej szkoły miał dla mnie tak duże znaczenie, a to jak roczny pobyt w USA ukształtował mnie i moje podejście do życia. Od tej pory wszystko wydawało mi się bardziej możliwe i osiągalne.

Po liceum zdecydowałam się na studia Szkole Głównej Handlowej, gdzie po 5 latach zdobyłam tytuł magistra zarządzania, specjalizując się w zarządzaniu projektami i marketingu cyfrowym. Podczas studiów licencjackich spędziłam semestr na stypendium w National University of Singapore Business School, gdzie odkryłam swoją pasję do innowacji i technologii. Na studiach magisterskich wyjechałam na wymianę do Pepperdine University Graziadio Business School w Los Angeles, gdzie założyłam swoją pierwszą firmę.

W międzyczasie, podczas studiów zbierałam swoje pierwsze doświadczenia w biznesie i zarządzaniu, odbywając staże i pracując dla organizacji takich jak Coca-Cola, Goodyear, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy Ambasada Rzeczypospolitej Polski w Waszyngtonie. Przez pewien czas byłam nawet managerem muzycznym artystów występujących udział w znanych programach telewizyjnych 🙂

Już na studiach chętnie dzieliłam się, i wciąż dzielę się swoją wiedzę z innymi, bez względu czy była to zwykła pomoc na zajęciach, czy udział w konferencjach, takich jak Bitspiration Festival, Konferencja MCE, Women Startup Lab, czy The Leaders School. Szczególnie lubiłam angażować się w projekty i wydarzenia startupowe, oraz te dla przedsiębiorczych kobiet, gdyż te tematyki są najbliższe mojemu sercu. Od zawsze miałam podejście, że im więcej pomagamy i dzielimy się własną wiedzą, tym więcej pomocy i wiedzy otrzymamy od innych.

Zawsze miałam podejście, że szkoła czy uczelnia to jedynie ‘pośrednik’ w zdobyciu wiedzy i doświadczeń. A to jak wykorzystamy możliwości jakie daje nam uczelnia – to zależy tylko i wyłącznie od nas. Niektórzy uważają mnie za osobę ‘w czepku urodzoną’ – wszystko czego zapragnę zdobywam. Jednak nic nigdy nie przychodziło łatwo, i na wszystko musiałam sama ciężko pracować, rezygnując z życia jakie mieli moi rówieśnicy. Mało kto wie, że z całej Warszawy na wymianę licealną do USA w roku w którym wyjechałam, zakwalifikowano 2 osoby. Wymiany do Singapuru i Los Angeles wciąż są jednymi z najtrudniejszych do zakwalifikowania się na SGH, i zwykle są to osoby z najwyższymi wynikami na uczelni. Łatwo powiedzieć, że mam szczęście w życiu – zawsze miałam dobre oceny, mieszkałam w najpiękniejszych miejscach na świecie, robię to co kocham, mam szczęśliwą rodzinę. Jednak wszystko wymaga pracy i poświęcenia – bez względu na to czy są to nauka, sukcesy w pracy czy relacje z bliskimi – nic nigdy nie przychodzi samo i bez własnego wkładu. Zawsze wiedziałam, że duże marzenia wiążą się z dużym zaangażowaniem i nakładem pracy, i nie bałam się tego.

Dziś wiem, że połączenie polskiej pracowitości i dokładności, z amerykańskim podejściem, że ‘wszystko jest możliwe’ pozwoliło mi przeżyć i doświadczyć to, co dla wielu osób mogło wydawać się nieosiągalne. Spełniłam moje dwa marzenia z dzieciństwa – prowadzę własną firmę i mieszkam w Kalifornii. Wydaje się to takie proste, ale kiedy spoglądam w przeszłość, wiem jak wiele pracy włożyłam, aby być gdzie teraz jestem i robić to co robię. Jednak wciąż się rozwijam i uczę, i dalej nie uważam, że ‘doszłam’ do sukcesu. Jak wspomniałam wcześniej – myślę, że sukces tak naprawdę nie ma końca – jest to ciągły rozwój i poznawanie siebie. A jeśli jestem w harmonii ze sobą – czuję, że to co robię ma sens, rozwijam się i czuję się szczęśliwa na danym etapie mojego życia – to jest to dla mnie największy sukces, który w tym momencie doświadczam 🙂

4. Jak dbasz o swój rozwój osobisty i zawodowy?

Na pewno staram się dbać o zdrowie – zarówno fizyczne jak i psychiczne. Wiem jak zdrowie wpływa na moją efektywność i kreatywność, a także skupienie i nastrój, staram się więc prowadzić zdrowy tryb życia. Zdrowa dieta, aktywny tryb życia, i czas na świeżym powietrzu to podstawa, a dobre relacje z rodziną i bliskimi to dla mnie priorytety, ważniejsze niż jakikolwiek sukces zawodowy. Wtedy wszystko przychodzi łatwiej – każdy projekt, nauka, czy zadanie jest po prostu łatwiejsze kiedy czuję się zdrowa fizycznie i psychicznie. Moje rodzeństwo to lekarze, więc otrzymuje porady z pierwszej ręki 🙂

Ważne jest dla mnie wychodzenie poza swoją sferę komfortu, i myślę, że to najszybciej pomaga mi się rozwijać. Odkrywam w ten sposób nowe pasje, i nowe patrzenie na świat, ale też nową perspektywę na znane mi tematy. Często odwiedzam nowe miejsca, a gdy tylko pojawi się wolny weekend – wyjechać na ‘weekend trip’ do innego miasta. Próbuję nowe kuchnie, uczę się o innych zwyczajach, i wiele obserwuję. Myślę, że naprawdę możemy się wiele możemy nauczyć poprzez obserwację. Moją największą pasją poza podróżami jest muzyka. Ukończyłam szkołę muzyczną, i często dla odświeżenia umysłu czy zrelaksowania się podczas przerwy w pracy gram na fortepianie.

Staram się też spędzać jak najwięcej czasu jak to możliwe wśród natury i na świeżym powietrzu. Mam to szczęście że w Warszawie mieszkam niedaleko lasów, a w Los Angeles – przy plaży, więc długie spacery to dla mnie codzienność. Wtedy najlepiej udaje mi się zebrać i ułożyć myśli – zwykle wracam ze spaceru i wiem dokładnie jakie kolejne kroki podjąć w projekcie, jak rozwiązać dany problem, czy co robić w danej sytuacji. Często też biegam i spaceruję po górach.

Dużo czytam. Oczywiście staram się być na bieżąco i czytam nowości na temat startupów i technologii, ale też bardzo lubię przewodniki i książki biznesowe oraz psychologiczne. Oglądam też programy i filmy dokumentalne oraz biograficzne. Jak wspomniałam, lubię wychodzić poza sferę komfortu, więc czasem obejrzę lub przeczytam cos, na temat czego nie wiem zupełnie nic. To również często pomaga mi odświeżyć i otworzyć umysł na nowy sposób myślenia, nowe pomysły i nowe rozwiązania.

I bardzo ważne – otaczam się ludźmi którzy mnie inspirują i ciągną do góry. Myślę, że powiedzenie „jesteś średnią z pięciu osób, z którymi spędzasz większość swojego czasu” jest niezmiernie prawdziwe.

5. Co w sobie cenisz najbardziej?

Lojalność i wytrwałość. Lojalność wobec samej siebie, zamierzonych celów, danego słowa, i innych osób. Nie porzucam i nie rezygnuję łatwo, kiedy coś wydaje się trudne, lub kiedy coś innego wydaje się po prostu ‘łatwiejsze’ czy ‘wygodniejsze’. Kiedy obiecam coś sobie lub innym, będę działać dopóki nie spełnię danego słowa. Myślę, że właśnie dzięki lojalności i wytrwałości, udaje mi się spełniać moje cele i doprowadzać projekty do końca.

Cenię też w sobie wyżej wspomniane połączenie polskiego i amerykańskiego podejścia do życia. Myślę, że my, Polacy, jesteśmy ogromnie pracowici, szczerzy, lojalni, i zaradni. Amerykanie mają duże spojrzenie na świat, nie porównują się do innych, nie boją się ryzyka czy porażki, i nie brak im wiary w siebie. Myślę, że moja polska pracowitość i amerykańska wiara pozwala mi ciągle iść do przodu.

6. Co daje/dał Ci udział w akcji społecznej “Sama definiuję swój Sukces”?

Biorąc udział w projekcie, poznałam niesamowite kobiety, których mogłabym nigdy nie mieć okazji poznać. Wiele z nas działa w zupełnie różnych branżach, co pozwala nam nie tylko odkrywać nowe dziedziny, ale też otwierać zupełnie nowe spojrzenie na swoje własne projekty i branże. Każda z nas ma do przekazania ogrom doświadczeń i wiedzy merytorycznej. Projekt zrzesza kobiety sukcesu z różnych światów – muzyki, sztuki, biznesu, nauki. Możliwość poznania tak różnorodnego i inspirującego grona kobiet, to niezwykłe doświadczenie, które rozwija nas wszystkie zarówno zawodowo, jak i osobiście – uczymy się wzajemnie od siebie, ale też zaprzyjaźniamy i spędzamy wolny czas.

7. Jaką myśl, radę, inspirację przekazałabyś innym kobietom?

• Nie bójmy się zdobywać własnych celów – zawsze bardziej żałujemy rzeczy których nie zrobiliśmy, niż te które zrobiliśmy
• Nie porównujmy się do innych! – im bardziej unikatowe jesteśmy tym lepiej
• Wytrwałość, wytrwałość, wytrwałość
• Nie zniechęcajmy się porażką i bądźmy cierpliwe – nie oczekujmy zmian z dnia na dzień. Czasami musimy poczekać na odpowiedni moment, odpowiednich ludzi, czy odpowiednie okoliczności. Powoli ale do przodu 🙂

BIO:
Karolina Demiańczuk jest pasjonatką technologii i startupów. Sama jest założycielką i CEO 3 projektów technologicznych, które prowadzi w Stanach Zjednoczonych. Jej dokonania zostały docenione przez Forbes, Harvard Business Review, WIRED, Huffington Post i wiele innych. Misją Karoliny jest wykorzystanie technologii do poprawy codziennego życia poprzez relacje społeczne i komunikacje.

Karolina posiada tytuł magistra zarządzania Szkoły Głównej Handlowej, specjalizując się w zarządzaniu projektami i marketingu cyfrowym. Podczas studiów spędziła semestr na stypendium w National University of Singapore Business School, gdzie odkryła swoją pasję do innowacji i technologii, a także w Pepperdine University Graziadio Business School, gdzie założyła swoją pierwszą firmę technologiczną.

Karolina zbierała swoje pierwsze doświadczenia w biznesie i zarządzaniu, pracując dla organizacji takich jak Coca-Cola, Goodyear, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, czy Ambasada Rzeczypospolitej Polski w Waszyngtonie. Otrzymała wiele nagród krajowych i międzynarodowych, w tym „She’s Merced” od Mercedes Benz, „Kobieta Roku – Biznes i Innowacje” od portalu Obcasy.pl, czy „New Economy Hero” od CodersTrust. Karolina chętnie dzieli się swoimi doświadczeniami i wiedzą jako panelistka i prelegentka na wydarzeniach i konferencjach w Polsce i na świecie, takich jak Bitspiration Festival, Konferencja MCE, Women Startup Lab, czy The Leaders School.

Od najmłodszych lat jest pasjonatką podróży – w wieku 24 lat odwiedziła prawie czterdzieści krajów na całym świecie i mieszkała w trzech – w Polsce, Stanach Zjednoczonych i Singapurze. Uważa, że jej doświadczenia podróżnicze pomogły jej odnaleźć własną drogę i ukształtowały ją osobą, jaką jest dziś. Obecnie Karolina mieszka w Los Angeles, gdzie zajmuje się rozwojem swoich projektów i angażuje się w świat startupowy Doliny Krzemowej.

Więcej:

Doświadczenia z podróży i znalezienie własnego biznesu: https://womenentrepreneursecrets.blogspot.com/2016/05/karolina-demianczuk-21-yr-old-founder.html

LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/karolinademianczuk/

Fotografia: Monika Szałek Makijaż: Anna Stelmaszczyk Chopard’d Stylizacja włosów: Salon In Harmony Dawid Gołuzd
Miejsca sesji zdjęciowej – Studio Skandal

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Visit Us On FacebookVisit Us On LinkedinVisit Us On Instagram